30 Mart 2020, 04:01:40

PawnTurkiye » Webmaster & Gaming Forumu


Gönderen Konu: HTML Nedir? Temel Kavramlar  (Okunma sayısı 129 defa)

Konu Kalitesi % 0
Mesaj Sayısına Göre
0 Yanıt  HTML Nedir? Temel Kavramlar
: 12 Kasım 2019, 21:57:08

ByExpert

 • *
 • Kayıt Tarihi: 02.11.2019
 • 13 Mesaj
 • Durum: PawnTR
 • Teşekkür: 8
 • Aktiflik
  Deneyim
  Seviye
  • Profili Görüntüle

HTML Dersleri ile kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz ! Ama ilk önce HTML’i tanıyalım; HTML , CERN’de çalışan Tim Berners-Lee tarafından geliştirilen , 90’lı yıllarda ise adına HTML denilen bir web standartıdır. Berners-Lee aynı zamanda WorldWideWeb Consortium yani hepimizin bildiği W3C’nin de kurucusudur. HTML’in açılımı ise Hyper Text Markup Language internet üzerinde web sitesi oluşturmak için kullanılan bir betik dil olup , programlama dili değildir.

HTML kodlarının aktarımı için ise HTTP yani (Hyper Text Transfer Protocol) kullanılır.HTML dosyaları text yani metin dosyası olup , markup tags adı verilen işaretlenmiş etiketlerden oluşur.Markup Tag’ler ( Bu ismi sıkça kullanacağız) sitenizin web tarayıcısına (Google Chrome , Firefox vb.) nasıl gösterileceğini belirtir. HTML dosyaları .html uzantısı ile sunucu sabit disklerine kayıt edilir. HTML dosyaları bir çok programla oluşturulabileceği gibi Yeni Metin Belgesi(Notepad) ile de yapılabilir.

Kodlama Vakti sizlere basit ve anlaşılır bir anlatım ile kısa zamanda HTML dilini öğrenmenize yardımcı olacaktır.  HTML Derslerini sitemizden takip edebilir , her dersin sonunda ki testleri çözerek bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. Bunların hepsi tamamen ücretsizdir !

HTML Dersleri
Tarayıcı Seçimi
HTML dersleri için ihtiyacımız olan ilk şey internet tarayıcısı. Google Chrome, Firefox v.b gibi tarayıcıları kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Editör
HTML dosyası , kodlarını oluşturmak için bir editöre ihtiyacımız olacaktır.İsterseniz işletim sisteminizin varsayılan metin editörünü kullanabilirsiniz , lakin işimizi kolaylaştırmak amaçlı bir çok program mevcut. Bizler HTML derslerimizi Notepad++ üzerinden işleyeceğiz. Üye Olmadan Linkleri Göremezsin Ziyaretçi!. Kayıt OL! ya da Giriş Yap!

Temel Kavramlar
WWW : World Wide Web , Türkçesi Dünya Çapında Ağ demektir. Diğer bir adı ise W3’tür. İnternet sitelerini internet dünyasına bağlamak için yapılmış bir sistemdir.

W3C : World Wide Web Consortium kelimelerinin kısaltması olup web’in standartlarını belirleyen ve geliştiren uluslararası bir topluluktur.

HTML : HyperText Markup Language (Zengin Metin İşaretleme Dili) kelimelerinin kısaltılmış halidir. İnternet üzerinde web sitesi oluşturmak için kullanılan bir betik dildir.

XML : eXtensible Markup Language (Genişletilebilir İşaretleme Dili) kelimelerinin kısaltılması olup,  Hem kullanıcıların hem de makinelerin okuyabilmesi için kodlar için geliştirilen bir işaretleme dilidir.

Domain : Türkçe karşılığı “Alan Adıdır” . Web sitelerinin internetteki adlarıdır. Örnek vermek gerekirse , kodlamavakti.com bir domain’dir. Bu domainlerin temelinde ise bir IP adresi vardır.Bizlerin bu IP adreslerini aklımızda tutmamız zor olduğu için böyle bir sistem kullanılmıştır.

Hosting :  Türkçe karşılığı “Sunucu”. Alan adlarının sürekli Web’de açık olabilmesi için , internete bağlı olan bir bilgisayarda saklanması lazımdır. Bu bilgisayarlar yani sunucular sitelerimizi internete yayınlamak ile sorumludurlar.

FTP : Açılımı File Transfer Protocol (Dosya Transfer Protokolü) şeklindedir. Web sitelerimizi yukarıda belirttiğim sunuculara göndermek için oluşturulan bir protokoldür. Bir çok FTP programı mevcuttur.

HTML Etiketleri : <parametre> şeklinde yapısı olan , parametre kısmında HTML’in belirlediği parametreleri yazarak sonuçlar ürettiğimiz bir kod yapısıdır. Örnek <div> bir etikettir.


Bu Konuya Henüz Mesaj Yazılmamış. İlk Mesajı Göndermek İster misin?
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27