30 Mart 2020, 04:35:26

PawnTurkiye » Webmaster & Gaming Forumu


Gönderen Konu: En İyi 11 Linux Dağıtımı  (Okunma sayısı 121 defa)

Konu Kalitesi % 0
Mesaj Sayısına Göre
0 Yanıt  En İyi 11 Linux Dağıtımı
: 13 Kasım 2019, 21:48:32

ByExpert

 • *
 • Kayıt Tarihi: 02.11.2019
 • 13 Mesaj
 • Durum: PawnTR
 • Teşekkür: 8
 • Aktiflik
  Deneyim
  Seviye
  • Profili Görüntüle
1-Ubuntu: Ubuntu en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Yeni başlayanlardan mevsimlik Linux profesyonellerine kadar her türlü Linux kullanıcısı arasında popülerdir. Geliştiriciler ve programcılar için, Ubuntu LTS (Uzun Süreli Destek) ek stabilite sağlar.

Debian gibi, Ubuntu DEB paket yöneticisini kullanır, Ubuntu’nun sonraki sürümleri de Snap paketlerini içerir, böylece yeni yazılım yüklemek basit ve anlaşılır işlemdir.

2- Pop!_OS : Linux PC üreticisinden System76, geliştiricilere, programcılara ve yapımcılara uyarlanmış Linux işletim sistemi olan Pop! _OS ile birlikte gelir. Ubuntu temellidir ve GNOME masaüstü ortamını kullanır, bu nedenle çoğu kullanıcı için tanıdık Linux deneyimi olmalıdır.

Klavye kısayollarının genişletilmiş kullanımı, özel yazılım seçimi ve TensorFlow gibi bilimsel depolar sayesinde programcılar için en iyi Linux işletim sistemlerinden biridir.

3- Debian : Debian, yüzlerce Linux dağıtımının atasıdır; yalnızca programcıların kullanması için bilinen dağıtım değil, aynı zamanda çevresinde çok miktarda destek olduğunu gösterir.

Çok popüler olan Ubuntu, Debian’a dayanmaktadır, bu yüzden işletim sisteminden geliyorsanız, o kadar farklı olduğunu bulamazsınız. Debian’ın kararlı sürümü, üretim ortamı için üstün performans sunarken, test şubesi en güncel yazılım ve paketleri içeriyor.4

4- CentOS : Red Hat Enterprise Linux (RHEL), teknoloji devi Red Hat tarafından geliştirilen bir Linux işletim sistemidir. CentOS bir RHEL alternatifidir, RHEL’in en iyi parçalarını alır ve ücretsiz bir “topluluk” sürümünde paketler. Ticari RHEL yazılımlarının çoğu, YUM paket yönetiminin kullanımıyla CentOS’ta kolaylıkla çalışır.

CentOS ayrıca, etkileyici bir yazılım havuzunun yanı sıra, dinamik diller ve açık kaynaklı veritabanları için Red Hat Yazılım Koleksiyonları (RHSCL) ile de övünmektedir. Genel olarak kurumsal gelişim ve programlamaya odaklanan programcılar için ideal ortamı sunar.

CentOS ayrıca sunucular için en iyi ücretsiz Linux dağıtımlarından biridir ve web geliştirme ve test için iyi bir platformdur.

5- Fedora : CentOS gibi, Fedora da RHEL’in başka topluluk edition çeşididir. Red Hat dağıtımı, en güncel paketlerin yanı sıra otomatik güncelleme sağlayan sisteme sahip olma eğiliminde olduğu için, en yeni yazılım sürümlerini arayan programcılar için mükemmeldir.

Fedora ile, altı aylık sürüm döngüsü vardır ve yükseltmeler genellikle ağrısızdır. Linux yaratıcısı Linus Torvalds, Fedora’yı Ubuntu veya Debian gibi diğer büyük dağıtımlara karşı tercih ediyor. Linus için yeterince iyiyse, senin için de yeterli olabilir.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsin Ziyaretçi!. Kayıt OL! ya da Giriş Yap!
6- Kali Linux : Debian tabanlı Linux işletim sistemi olan Kali Linux güvenlik alanında çalışmaktadır. Kali penetrasyon testini hedeflediğinden, güvenlik test araçları ile doludur. Parola kırıcı John Ripper, kalem test paketi Aircrack-ng ve varsayılan olarak yüklenen web uygulaması güvenlik tarayıcısı OWASP ZAP’ı bulacaksınız.

Kali Linux’u programcılar, geliştiriciler ve güvenlik araştırmacıları için özellikle web geliştiricisiyseniz en iyi seçenek kılan şeydir. Kali Linux, Raspberry Pi gibi cihazlarda da iyi çalıştığından, düşük güçlü cihazlar için de iyi bir işletim sistemidir.

7- Arch Linux : Hafif fakat sağlam işletim sistemi arıyorsanız Arch Linux’u deneyin. Kullanıcıyı tamamen kontrol altına alan, uyarlanabilir ve özelleştirilebilir temele sahip geliştiriciler için en iyi Linux işletim sistemlerinden biridir.

Minimalist dağıtım olduğu için, Arch temel özellikleriyle geliyor. Linux çekirdeği ve bir paket yöneticisi Pacman. Arch başlangıçta grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) ile gelmez, bu yüzden minimalist programlama ortamı arayan geliştirici onu evde kullanmakta doğru hissedecektir.

8- Gentoo : Arch gibi Gentoo da Linux kurulumunuzun kontrolünü baştan ele almak için araç sağlar. Sadece paket yöneticisi ve Linux çekirdeği sağlanmıştır.
Dağıtım için kaynak kodun derlenmesi dahil , neredeyse işletim sistemi kurulumunun her elemanı size bırakılmıştır.

Gentoo’yu derlemeye zorlandığınız için, özelleştirilmiş donanım ayarlarından özel yazılım havuzlarına kadar tam olarak ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış Linux dağıtımı elde edersiniz. Bu seçenek, programcılara özel yazılım veya donanım gereksinimleri ile yarar sağlayabilir.

9- NuTyX : Kullanıcıya tam kontrol sağlayarak Linux’u sıfırdan gelen zihniyetten benimsemiştir. Arch gibi, NuTyX paket yöneticisi ve çekirdeği ile birlikte gelir ve kullanıcılarının masaüstü ortamı seçmekten uygulamalara ve daha fazlasına özel deneyim oluşturmasını sağlar.

Özelleştirme arayan programcılar, uzun ve ilgili kurulum sürecini tamamlamak için sabırla donatıldıkları sürece, NuTyX’te aradıklarını bulacaklardır.

10- OpenSUSE : Ubuntu ve Debian türevleri baskın olma eğiliminde olsalar da, OpenSUSE iyi alternatiftir. LTS sürümü diğer büyük dağıtımlar gibi ve Tumbleweed’in son derece üstün yinelemesi var.

OpenSUSE, YaST’ta mükemmel paket yöneticisi olan işletme ortamı sağlar. Stabildir ve web sitesinde hipervizör kurulumları ve çeşitli masaüstü ortamları için seçenekler dahil olmak üzere birçok kurulumcu sağlar.

11- Elementary OS : Ubuntu dahil olmak üzere Linux işletim sistemleri oldukça kullanıcı dostu olsa da, temel işletim sistemi tamamen yeni seviyeye taşınır. Acemi dostu Linux işletim sistemi, MacOS’a çok benzeyen Pantheon’da kendi masaüstü ortamıyla anlaşılabilir vizyona sahip. Basitliği nedeniyle, temel işletim sistemi, özellikle Apple ortamından geliyorsa, Linux alanında yeni programcılar için güçlü seçenektir.

İlk açılışta, posta uygulaması, fotoğraf uygulaması ve müzik uygulaması da dahil olmak üzere beklediğiniz tüm uygulamaları bulabilirsiniz. Geliştiriciler için yazılımlar, yazılım merkezi kullanılarak veya uygun paket yöneticisi ile terminal penceresinde kolayca kurulur.
« Son Düzenleme: 13 Kasım 2019, 21:49:42 Gönderen: ByExpert »


Bu Konuya Henüz Mesaj Yazılmamış. İlk Mesajı Göndermek İster misin?
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27