30 Mart 2020, 04:14:58

PawnTurkiye » Webmaster & Gaming Forumu


Gönderen Konu: Windows 7 Nedir?  (Okunma sayısı 100 defa)

Konu Kalitesi % 0
Mesaj Sayısına Göre
0 Yanıt  Windows 7 Nedir?
: 05 Aralık 2019, 21:58:01

ByExpert

 • *
 • Kayıt Tarihi: 02.11.2019
 • 13 Mesaj
 • Durum: PawnTR
 • Teşekkür: 8
 • Aktiflik
  Deneyim
  Seviye
  • Profili Görüntüle
Windows 7 (önceden Microsoft Windows'un perakendeye sunulmuş en son işletim sistemidir. Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için çıkan bir işletim sistemidir. 22 Ekim 2009 tarihinde piyasaya sürülmüştür.
Çıkış tarihi Microsoft tarafından 22 Ekim 2009 olarak belirlenmiştir. 22 Temmuz2009 tarihinde yapı numarası 6.1.7600 olan sürümü çıkmıştır ayrıca bu, RTM (Release To Manufacturing) yani üretime hazır sürümdür ve üreticilere ve Microsoft iş ortaklarına dağıtılmaya başlanmıştır.

Genel Bilgi
Windows kullanıcıları, Windows 7 ile Windows Vista'ya göre daha hızlı bir deneyim yaşayacaklar. Windows 7 ile kullanıcılar, bilgisayarlarını çok daha hızlı başlatabilecek ve kapatabilecekler. Microsoft'a göre, gelişmiş Görev Çubuğu ile uygulamalar arasında geçiş yapmak bir eğlence hâline dönüşecek; yeni araç çubuğu ile kullanıcıların, yazılımlar ve belgeler arasında daha rahat ve hızlı bir şekilde dolaşmak mümkün olacak. Windows 7 ile yeni Windows Aero özellikleri, temiz bir masaüstü daha az uyarı ekranı anlamına geliyor.
Windows 7'nin sunduğu yüksek sistem güvenilirliği, daha uzun pil ömrü ve daha az uyarı ekranıyla kullanıcılar, zaman verimliliğini artıracaklar.Çok konuşulması beklenen çoklu temas teknolojisi, kullanıcının bilgisayar ekranında yapacağı birkaç parmak dokunuşuyla istediği dosyaya, bilgisayara veya cihaza hızlı biçimde ulaşmasını sağlıyor.

Windows 7'nin açıklanan önemli özellikleri:
Windows XP Modu

Windows XP Mode for Windows 7 (Türkçe: Windows 7 için Windows XP Modu: XPM), Windows XP (SP2/SP3) ile uyumlu yazılımların Windows 7 üzerinde Windows XP arayüzüyle rahatlıkla çalıştırılabilmesini sağlayan bir nevi "sanallaştırma" özelliğidir. Bu özellik, Windows 7'nin içerisine gömülmüş bir Windows XP SP3 kopyası içermektedir; bu sayede de Windows XP uyumlu tüm yazılımlar, Windows 7 ile tam uyumlu bir şekilde çalıştırılabilmektedir. Örneğin; Internet Explorer 6, Windows Media Player 9 gibi eski sürüm yazılımlar, Windows 7'de kullanılabilmektedir. XPM, Windows Virtual PC özelliğini temel almaktadır. XPM sayesinde, yazılım uyumluluğu %100'e yükselmektedir. XPM, geri uyumluluk olarak da adlandırılabilir. Zaten Microsoft bu özelliği, Windows 7'nin ilk söz konusu olduğu dönemde geri uyumluluk olarak belirtmişti. Ayrıca, Windows XP ile uyumlu donanımlar da bu özelliğe dahildirler. Bu özellik, Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümlerinde kullanılabilecektir. Windows XP Modu'nu kullanabilmek için en az 2 GB RAM'e ihtiyaç vardır ve Windows 7 64 bit sürümleri de en az 2 GB RAM gerektirmektedir, bu yüzden XPM'li bir Windows 7 64 bit sürümünü kullanmak için de en az 4 GB belleğinizin olması gerekmektedir.

Şeffaf Pencere
Aero Peek, masaüstünüze ve açık yazılım pencerelerine sürekli olarak hakim olmanız için tasarlanmış. Bu iş için Görev Çubuğu'nun en sağına yeni bir "Masaüstünü Göster" simgesi eklenmiş. Bunun üzerine geldiğinizde tüm açık pencereler şeffaf hale geliyor ve masaüstüne veya gadget'lara göz atmak mümkün hale geliyor.
Simgeye tıkladığınızda ise tanıdığınız "Masaüstünü Göster" süreci gerçekleşiyor. Aynı şekilde gözlemlemek istediğiniz bir pencereyi odaklama özelliği de çok yardımcı oluyor. Bu iş için fare imlecini Görev Çubuğu'ndaki bir ön izleme penceresi üzerine getirin. İmleci üzerine getirdiğiniz pencere hariç diğer tüm açık pencereler yeni "Masaüstünü Göster" efektine benzer bir şekilde şeffaflaşıyor.
Böylece geçiş yapmak istediğiniz pencereye odaklanmanız çok daha çabuk gerçekleşiyor.

Yeni Klavye Kısayolları
Alt+P Pencerelerde önizleme seçeneğini kapatır veya açar.
Windows + G Masaüstü dosyalarını tüm pencerelerin önüne getirir.
Windows + + (artı tuşu) Uygun konumdaysa yakınlastırma seçeneğini açar ve yaklaştırır.
Windows + - (eksi tuşu) Uygun konumdaysa yakınlastırma seçeneğini açar ve uzaklaştırır.
Windows + Yukarı ok Aktif pencereyi tam ekran boyutuna büyütür.
Windows + Aşağı ok Aktif pencereyi simge durumuna küçültür.
Windows + Sola ok Pencereyi küçültür ve ekranın sol tarafına dayar.
Windows + Sağa ok Pencereyi küçültür ve ekranın sağ tarafına dayar.
Windows + Home Aktif pencere dışındaki tüm pencereleri küçültür veya büyütür.
Yenilenen Görev Çubuğu
Taskbar : Burada kategorileştirme söz konusudur. Yani bir simge altında o yazılımın pencerelerini barındırıyor. Böylelikle birden fazla pencere açtığınızda sizi rahatsız eden bir sistem çubuğundan kurtarıyor.
Kategorinin üzerine geldğiniz zaman, o kategori altında bulunan pencereleri görüyor ve dilediğimiz pencereye geçiş yapabiliyorsunuz. (Eğer üzerine durup geçiş yapmak istemiyorsanız, Kontrol Tuşu + Sol Tık" ile o kategoriye tıkladığınızda en son açtığınız pencere, doğrudan açılacaktır.

Aero Shake
Windows 7'deki fare hareketlerini algılama özelliğinden bahsedildiğinde, "Snaps ve Peek" hatırlanır. Fakat unutulan ufak bir detay daha var: Aero Shake. Masaüstündeki pencere yığınından kurtulup sadece bir pencereyi görmek istediğiniz zaman, bu özellik çok işinize yarayacaktır.
Efekti görmek için; masaüstünde birden çok pencere açıkken, bunlardan bir tanesini tutup sallayın.

Dağıtımlar
Starter Edition

Daha basit ve kullanımı daha kolay
Windows 7 Starter, sizinle yapmak istedikleriniz arasındaki işlemleri azaltarak (daha az bekleme, daha az tıklatma, ağlara bağlanırken daha az sıkıntı) ağ dizüstü bilgisayarlarının kullanımını kolaylaştırır.
Ev Grubuna bağlanma özelliği var fakat ev gurubu oluşturma ile masaüstü arkaplanı değiştirme ve aero arabirimi gibi özellikleri yok.
Windows 7 Home Basic
Her gün yaptığınız işlemleri hızlandırır ve kolaylaştırır
Windows 7 Home Basic, en sık kullandığınız yazılımlara ve belgelere erişmeyi daha basit hale getirir; böylece aramaya daha az, işlem yapmaya daha çok zaman ayırabilirsiniz.
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Home Premium bir ev ağı oluşturarak sevdiğiniz fotoğraflar, videolar ve müziğin tümünü paylaşmanızı kolaylaştırır.
TV izleyebilir, duraklatabilir, geri sarabilir ve kaydedebilirsiniz.
Daha çok eğlence ve oyun için tasarlanmıştır.
Windows 7 Professional
İşyerinde ve evde ihtiyaç duyduğunuz her şey için.
[/url]Birçok Windows XP verimlilik yazılımını Windows XP Modu'nda çalıştırabilir ve otomatik yedeklemelerle verileri ev ve işyeri ağınıza geri yükleyebilirsiniz.
Ayrıca Etki Alanı Bağlantısı ile şirket ağlarına bağlanabilirsiniz.
Windows 7 Ultimate
Tüm özellikleri isteyenler için tasarlanmıştır.
Windows 7 Ultimate en kullanışlı ve güçlü Windows 7 sürümüdür.
Home Premium'un eğlence özelliklerini ve Professional'ın birçok Windows XP verimlilik yazılımını Windows XP Modu'nda çalıştırabilmeyi de içeren iş olanaklarını, kullanım kolaylığıyla birleştirir.
Ek güvenlik için, verilerinizi BitLocker ve BitLocker To Go ile şifreleyebilirsiniz. Ayrıca daha fazla esneklik için, 35 dil arasından istediğinizi seçerek çalışabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2019, 21:58:53 Gönderen: ByExpert »


Bu Konuya Henüz Mesaj Yazılmamış. İlk Mesajı Göndermek İster misin?
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27